Skip to content

133 Whale Pond RdOakhurst, NJ 07755

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block25.01
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$575,600
69%
Improvement Value:$254,400
31%
Total Assessment$830,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,515-8.3%
2024$11,464+25.1%
2023$9,167+5.8%
2022$8,665+7.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$860,000
Sq Ft2,128DeedBook 9746, Page 570Recorded7/9/2025

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft2,324DeedBook 9487, Page 9993Recorded3/8/2021

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,324DeedBook 8850, Page 3341NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/20/2010

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 8113, Page 1822Recorded6/14/2002

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 8103, Page 5961Recorded5/1/2002

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 8101, Page 3000NU CodeBankruptcy (13)Recorded4/22/2002

Property Built

Built

Year Built: 1961