Skip to content

155 Whale Pond RdOakhurst, NJ 07755

Built 1949

Last Sale Price
$297,500
Last Sale Date
Jun 27, 2012

Property Information

Block25.01
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$521,600
69%
Improvement Value:$239,700
31%
Total Assessment$761,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,858-11.5%
2024$11,139+26.8%
2023$8,787+5.1%
2022$8,358+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$297,500

From:

To:

Sq Ft1,616DeedBook 8964, Page 3312Recorded8/9/2012

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 5977, Page 772Recorded9/29/2000

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5285, Page 311

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4611, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1949