Skip to content

160 Belmar AveOakhurst, NJ 07755

Built 1926

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block25.03
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,685
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$489,600
73%
Improvement Value:$177,700
27%
Total Assessment$667,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,788-19.0%
2024$10,854+30.0%
2023$8,347+4.6%
2022$7,980+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$399,900

From:

To:

Sq Ft1,685DeedBook 9371, Page 5896Recorded10/2/2019

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 5073, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1926