Skip to content

137 Ampere AveOakhurst, NJ 07755

Built 1961

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 30, 2003

Property Information

Block25.03
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$582,500
69%
Improvement Value:$260,800
31%
Total Assessment$843,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,692-7.8%
2024$11,602+30.4%
2023$8,898+5.3%
2022$8,448+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 8330, Page 8818Recorded2/20/2004

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 4886, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1961