Skip to content

159 Ampere AveOakhurst, NJ 07755

Built 1996

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block25.03
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$544,000
55%
Improvement Value:$445,900
45%
Total Assessment$989,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,737-12.8%
2024$13,461+20.4%
2023$11,182+3.7%
2022$10,786+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 9547, Page 6035Recorded9/30/2021

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft2,257DeedBook 5480, Page 493NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/14/1996

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5368, Page 402