Skip to content

486 W Lincoln AveOakhurst, NJ 07755

Built 1945

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 3, 2021

Property Information

Block25.04
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,500
68%
Improvement Value:$210,700
32%
Total Assessment$654,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,877-16.3%
2024$10,601+31.0%
2023$8,092+4.8%
2022$7,719+8.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft944DeedBook 9491, Page 9632Recorded3/18/2021

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft944DeedBook 9468, Page 8688Recorded12/31/2020

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 5920, Page 857Recorded3/28/2000

Property Built

Built

Year Built: 1945