Skip to content

157 Belmar AveOakhurst, NJ 07755

Built 1987

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 2, 2003

Property Information

Block25.04
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,383
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,500
70%
Improvement Value:$251,200
30%
Total Assessment$830,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,812-10.1%
2024$12,027+28.4%
2023$9,367+5.1%
2022$8,916+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,383DeedBook 8260, Page 7017Recorded7/26/2003

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5103, Page 994

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 4645, Page 1