Skip to content

491 Garwood StOakhurst, NJ 07755

Built 1966

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block25.04
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,500
66%
Improvement Value:$300,100
34%
Total Assessment$879,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,322-7.8%
2024$12,281+37.5%
2023$8,933+5.2%
2022$8,488+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 9602, Page 6180Recorded6/29/2022

Property Sale

Sale
$536,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 9519, Page 9177Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$18,500

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 8139, Page 3047NU CodeJudicial / partition (11)

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook 8139, Page 3047

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5311, Page 812

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5167, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1966