Skip to content

160 Delaware AveOakhurst, NJ 07755

Built 1964

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Sep 28, 1994

Property Information

Block25.05
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,500
78%
Improvement Value:$165,500
22%
Total Assessment$745,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,892-8.3%
2024$10,790+28.5%
2023$8,396+2.9%
2022$8,161+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5354, Page 377

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 4865, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1964