Skip to content

146 Delaware AveOakhurst, NJ 07755

Built 2005

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Oct 28, 2005

Property Information

Block25.05
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,258
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,400
54%
Improvement Value:$307,900
46%
Total Assessment$673,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,542-27.9%
2024$11,847+25.7%
2023$9,422+1.9%
2022$9,242+6.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 8510, Page 5449NU CodeZoning change (24)Recorded11/14/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005