Skip to content

163 Chatham AveOakhurst, NJ 07755

Built 1963

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jul 8, 1997

Property Information

Block25.05
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,500
71%
Improvement Value:$238,900
29%
Total Assessment$818,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,527-8.1%
2024$11,451+28.0%
2023$8,947+5.3%
2022$8,500+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

DeedBook 5628, Page 683NU CodeJudicial / partition (11)Recorded7/25/1997

Property Built

Built

Year Built: 1963