Skip to content

165 Chatham AveOakhurst, NJ 07755

Built 1963

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block25.05
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,032
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,500
57%
Improvement Value:$429,500
43%
Total Assessment$1,009,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,679-7.4%
2024$13,694+23.2%
2023$11,112+4.4%
2022$10,644-8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft3,032DeedBook 9460, Page 3301Recorded11/25/2020

Property Sale

Sale
$140,500
DeedBook 5359, Page 929

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5147, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1963