Skip to content

520 Garwood StOakhurst, NJ 07755

Built 1973

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jan 16, 2024

Property Information

Block25.06
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$516,200
60%
Improvement Value:$339,100
40%
Total Assessment$855,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,671-11.2%
2024$12,021+24.1%
2023$9,687+4.6%
2022$9,258+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 9675, Page 218Recorded1/22/2024

Property Sale

Sale
$489,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 9410, Page 3422Recorded4/27/2020

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 9080, Page 7727NU CodeBankruptcy (13)Recorded9/11/2014

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 8163, Page 9830Recorded11/15/2002

Property Built

Built

Year Built: 1973