Skip to content

184 Ampere AveOakhurst, NJ 07755

Built 1964

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Dec 15, 2016

Property Information

Block25.06
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$489,600
66%
Improvement Value:$250,600
34%
Total Assessment$740,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,557-16.3%
2024$11,420+28.0%
2023$8,923+0.8%
2022$8,856+7.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,986DeedBook 9206, Page 4585Recorded1/9/2017

Property Sale

Sale
$327,000

From:

To:

Sq Ft1,986DeedBook 9051, Page 6247Recorded1/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1964