Skip to content

185 Whale Pond RdOakhurst, NJ 07755

Built 1957

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 30, 1999

Property Information

Block25.06
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$453,100
65%
Improvement Value:$244,000
35%
Total Assessment$697,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,122-19.2%
2024$11,286+28.1%
2023$8,811+5.5%
2022$8,354+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 5855, Page 875Recorded8/30/1999

Property Built

Built

Year Built: 1957