Skip to content

185 Ampere AveOakhurst, NJ 07755

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2026

Property Information

Block25.07
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$639,500
73%
Improvement Value:$238,000
27%
Total Assessment$877,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,253-4.6%
2024$11,796+27.1%
2023$9,279+6.0%
2022$8,754+7.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5205, Page 134

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4965, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1961