Skip to content

196 Chatham AveOakhurst, NJ 07755

Built 1956

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 7, 1989

Property Information

Block25.08
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$489,600
65%
Improvement Value:$267,700
35%
Total Assessment$757,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,551-16.3%
2024$11,416+28.1%
2023$8,913+4.4%
2022$8,541+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4924, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1956