Skip to content

190 Chatham AveOakhurst, NJ 07755

Built 1960

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Feb 5, 2009

Property Information

Block25.08
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-S-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,500
75%
Improvement Value:$195,300
25%
Total Assessment$774,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,129-8.2%
2024$11,036+30.6%
2023$8,448+5.5%
2022$8,006+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 8760, Page 9874NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/10/2009

Property Built

Built

Year Built: 1960