Skip to content

485 Freehold StOakhurst, NJ 07755

Built 1951

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block25.08
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,500
65%
Improvement Value:$313,600
35%
Total Assessment$893,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,559-7.7%
2024$12,527+25.7%
2023$9,966+4.8%
2022$9,509+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951