Skip to content

190 Delaware AveOakhurst, NJ 07755

Built 1936

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Feb 10, 2025

Property Information

Block25.09
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,900
57%
Improvement Value:$180,700
43%
Total Assessment$420,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,748-7.0%
2024$6,181-10.8%
2023$6,930+4.2%
2022$6,651+11.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$6,000

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 8364, Page 6589NU CodeFamily (1)Recorded5/24/2004

Property Sale

Sale
$6,000

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 8350, Page 2185NU CodeFamily (1)Recorded4/14/2004

Property Built

Built

Year Built: 1936