Skip to content

186 Delaware AveOakhurst, NJ 07755

Built 1970

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block25.09
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,502
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,500
56%
Improvement Value:$453,400
44%
Total Assessment$1,032,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,138-7.3%
2024$14,172+63.5%
2023$8,668+5.4%
2022$8,225+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 9686, Page 8279Recorded5/3/2024

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 9632, Page 5240Recorded1/30/2023

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 5941, Page 640Recorded6/2/2000

Property Sale

Sale
$136,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 5523, Page 283Recorded8/6/1996

Property Built

Built

Year Built: 1970