Skip to content

195 Chatham AveOakhurst, NJ 07755

Built 1983

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block25.09
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,766
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$489,600
66%
Improvement Value:$252,100
34%
Total Assessment$741,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,621-16.3%
2024$11,497+28.2%
2023$8,972+4.4%
2022$8,596+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1983