Skip to content

471 Freehold StOakhurst, NJ 07755

Built 1911

Last Sale Date
Dec 21, 2013

Property Information

Block25.09
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,500
84%
Improvement Value:$106,400
16%
Total Assessment$685,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,063-8.8%
2024$9,936+39.0%
2023$7,150+0.5%
2022$7,118+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1911