Skip to content

200 Ampere AveOakhurst, NJ 07755

Built 1967

Last Sale Price
$519,900
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block25.11
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,941
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,600
64%
Improvement Value:$270,300
36%
Total Assessment$754,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,815-18.2%
2024$12,004+28.3%
2023$9,355+3.7%
2022$9,019+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$519,900

From:

To:

Sq Ft1,941DeedBook 9447, Page 2171Recorded10/6/2020

Property Sale

Sale
$150,900
DeedBook 5064, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1967