Skip to content

497 Elizabeth StOakhurst, NJ 07755

Built 1931

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block25.12
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage918
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,400
75%
Improvement Value:$124,200
25%
Total Assessment$489,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,408-33.1%
2024$9,576+36.5%
2023$7,013+3.0%
2022$6,811+10.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft918DeedBook 9651, Page 4685Recorded7/12/2023

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft918DeedBook 9081, Page 4249NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/16/2014

Property Sale

Sale
$148,000

From:

To:

Sq Ft918DeedBook 5999, Page 358NU CodeBankruptcy (13)Recorded12/13/2000

Property Sale

Sale
$79,000

From:

To:

Sq Ft918DeedBook 5999, Page 354Recorded12/13/2000

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4711, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1931