Skip to content

215 Belmar AveOakhurst, NJ 07755

Built 1981

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 2, 2024

Property Information

Block25.13
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,697
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$577,900
57%
Improvement Value:$435,000
43%
Total Assessment$1,012,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,788-7.4%
2024$13,810+27.4%
2023$10,841+4.4%
2022$10,379+6.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5297, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1981