Skip to content

210 Delaware AveOakhurst, NJ 07755

Built 1928

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Nov 30, 1999

Property Information

Block25.14
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage920
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,500
62%
Improvement Value:$348,500
38%
Total Assessment$928,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,997-7.6%
2024$12,983+17.2%
2023$11,073+10.2%
2022$10,049-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft920DeedBook 5893, Page 556Recorded1/7/2000

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

Sq Ft920DeedBook 5564, Page 393Recorded1/10/1997

Property Sale

Sale
$93,900
DeedBook 4692, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1928