Skip to content

225 Chatham AveOakhurst, NJ 07755

Built 1964

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jun 20, 2005

Property Information

Block25.14
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$639,500
67%
Improvement Value:$321,000
33%
Total Assessment$960,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,403-4.6%
2024$12,997+24.1%
2023$10,470+1.2%
2022$10,349+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 8476, Page 2514Recorded7/11/2005

Property Sale

Sale
$178,500
DeedBook 5326, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1964