Skip to content

220 Delaware AveOakhurst, NJ 07755

Built 1931

Last Sale Price
$244,500
Last Sale Date
Sep 7, 2001

Property Information

Block25.14
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,500
76%
Improvement Value:$184,200
24%
Total Assessment$763,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,262-8.2%
2024$11,174+28.3%
2023$8,707+5.4%
2022$8,263+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$244,500

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 8054, Page 2131Recorded10/2/2001

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4883, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1931