Skip to content

449 Harnell AveOakhurst, NJ 07755

Built 1913

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block25.15
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,179
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$489,400
73%
Improvement Value:$183,800
27%
Total Assessment$673,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,864-17.1%
2024$10,697+32.6%
2023$8,066+1.8%
2022$7,926+8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1913