Skip to content

425 Harnell AveOakhurst, NJ 07755

Built 1946

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Nov 7, 1997

Property Information

Block25.15
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,500
69%
Improvement Value:$219,400
31%
Total Assessment$699,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,275-16.5%
2024$11,105+30.1%
2023$8,536+3.6%
2022$8,239+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$132,500

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 5674, Page 531NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/19/1997

Property Built

Built

Year Built: 1946