Skip to content

419 Harnell AveOakhurst, NJ 07755

Built 1971

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Apr 1, 2022

Property Information

Block25.15
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,100
56%
Improvement Value:$388,900
44%
Total Assessment$879,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,322-14.6%
2024$13,263+51.6%
2023$8,750+0.5%
2022$8,705+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,918DeedBook 9592, Page 834Recorded4/25/2022

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,918DeedBook 9576, Page 8864Recorded2/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 1971