Skip to content

167 Harnell AveOakhurst, NJ 07755

Built 1905

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jul 23, 2018

Property Information

Block25.15
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-DG-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$735,400
61%
Improvement Value:$462,100
39%
Total Assessment$1,197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,404-0.6%
2024$14,490+18.5%
2023$12,230+6.3%
2022$11,506+9.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 9303, Page 2217Recorded7/31/2018

Property Sale

Sale
$591,000

From:

To:

Sq Ft2,312DeedBook 8557, Page 1315Recorded4/20/2006

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,312DeedBook 5687, Page 630NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/5/1998

Property Sale

Sale
$139,900

From:

To:

DeedBook 5590, Page 171Recorded4/11/1997

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5415, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1905