Skip to content

140 Monmouth RdOakhurst, NJ 07755

Built 1946

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block25.15
Lot35
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,317
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$336,000
63%
Improvement Value:$199,800
37%
Total Assessment$535,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,153+30.9%
2024$5,463-13.9%
2023$6,345-0.3%
2022$6,367-2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,317DeedBook 9563, Page 8246Recorded12/9/2021

Property Sale

Sale
$359,900

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 8623, Page 2098NU CodeOutside sample period (5)Recorded1/16/2007

Property Built

Built

Year Built: 1946