Skip to content

416 W Lincoln AveOakhurst, NJ 07755

Built 1905
Vacant Land

Last Sale Price
$739,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block25.15
Lot40
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$487,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$487,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,684-36.3%
2024$10,500+26.6%
2023$8,290+1.7%
2022$8,149-3.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$739,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 9594, Page 105Recorded5/5/2022

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 9567, Page 3798Recorded12/22/2021

Property Sale

Sale
$297,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 9024, Page 170Recorded7/9/2013

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 8745, Page 8411NU CodeJudicial / partition (11)Recorded11/5/2008

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4986, Page 212

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4628, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1905