Skip to content

418 W Lincoln AveOakhurst, NJ 07755

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2020

Property Information

Block25.15
Lot41
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,400
57%
Improvement Value:$333,600
43%
Total Assessment$777,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,021-17.8%
2024$12,191+65.4%
2023$7,371+0.3%
2022$7,351+0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,244DeedBook 9232, Page 9587NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/28/2017

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4722, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1921