Skip to content

424 W Lincoln AveOakhurst, NJ 07755

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2018

Property Information

Block25.15
Lot43
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,275
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$557,100
78%
Improvement Value:$157,000
22%
Total Assessment$714,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,007-9.3%
2024$9,932+44.3%
2023$6,881-0.2%
2022$6,897+7.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,275DeedBook 9197, Page 7783NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/14/2016

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 9006, Page 793NU CodeBankruptcy (13)Recorded4/3/2013

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 8588, Page 568Recorded8/24/2006

Property Built

Built

Year Built: 1905