Skip to content

5 Marie Elaine CtOakhurst, NJ 07755

Built 1989

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Dec 20, 2018

Property Information

Block25.15
Lot46.03
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,634
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$578,000
52%
Improvement Value:$537,600
48%
Total Assessment$1,115,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,287+36.2%
2024$10,492-9.1%
2023$11,546+0.0%
2022$11,546-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,634DeedBook 9330, Page 3003Recorded1/10/2019

Property Sale

Sale
$476,400

From:

To:

Sq Ft2,634DeedBook 8852, Page 1222NU CodeFamily (1)Recorded9/30/2010

Property Sale

Sale
$166,736
DeedBook 5061, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1989