Skip to content

15 Robby DrOakhurst, NJ 07755

Built 1990

Last Sale Price
$276,450
Last Sale Date
Apr 2, 1997

Property Information

Block25.15
Lot53.08
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$676,100
62%
Improvement Value:$415,700
38%
Total Assessment$1,091,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,628+25.1%
2024$10,896+11.9%
2023$9,733-0.1%
2022$9,744-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$276,450

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 5593, Page 208NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/21/1997

Property Built

Built

Year Built: 1990