Skip to content

3 Chris PlOakhurst, NJ 07755

Built 1998

Last Sale Price
$281,675
Last Sale Date
Aug 17, 1998

Property Information

Block25.15
Lot53.13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$573,300
57%
Improvement Value:$428,400
43%
Total Assessment$1,001,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,293+17.7%
2024$11,297+10.4%
2023$10,229+0.1%
2022$10,223-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$281,675

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 5755, Page 186NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/6/1998

Property Built

Built

Year Built: 1998