Skip to content

163 Delaware AveOakhurst, NJ 07755

Built 1967

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 20, 2003

Property Information

Block25.15
Lot59
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,900
74%
Improvement Value:$165,400
26%
Total Assessment$633,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,349-18.7%
2024$10,269+29.1%
2023$7,952+1.4%
2022$7,845+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 8311, Page 9378Recorded12/29/2003

Property Built

Built

Year Built: 1967