Skip to content

195 Woodcrest RdOakhurst, NJ 07755

Built 1964

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 24, 2021

Property Information

Block25.17
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,202
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$488,600
62%
Improvement Value:$305,800
38%
Total Assessment$794,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,233-15.6%
2024$12,123+31.5%
2023$9,216+0.8%
2022$9,145+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,246DeedBook 9176, Page 5999Recorded7/21/2016

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft2,246DeedBook 9005, Page 5825NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1964