Skip to content

208 Woodcrest RdOakhurst, NJ 07755

Built 1924

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block25.22
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1.5S-S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,411
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$368,900
63%
Improvement Value:$215,700
37%
Total Assessment$584,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,589-29.9%
2024$10,833+32.2%
2023$8,196+3.1%
2022$7,948+9.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,390DeedBook 9290, Page 1283Recorded5/31/2018

Property Sale

Sale
$172,500

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 5750, Page 584Recorded9/22/1998

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook 5146, Page 431

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4630, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1924