Skip to content

215 Woodcrest RdOakhurst, NJ 07755

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2001

Property Information

Block25.23
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$635,700
73%
Improvement Value:$237,300
27%
Total Assessment$873,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,191-8.3%
2024$12,200+35.8%
2023$8,982+5.4%
2022$8,519+6.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$816,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 9610, Page 3144Recorded8/15/2022

Property Sale

Sale
$321,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 9178, Page 8183NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/3/2016

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 5165, Page 25

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4922, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1956