Skip to content

206 Elmwood RdOakhurst, NJ 07755

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block25.24
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$582,700
73%
Improvement Value:$220,200
27%
Total Assessment$802,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,852-8.3%
2024$10,740+32.1%
2023$8,131+2.5%
2022$7,935-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946