Skip to content

210 Elmwood RdOakhurst, NJ 07755

Built 1932

Last Sale Price
$383,000
Last Sale Date
Nov 13, 2009

Property Information

Block25.24
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2S-S-E-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,513
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$582,700
65%
Improvement Value:$313,100
35%
Total Assessment$895,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,545-7.7%
2024$12,506+25.9%
2023$9,933+5.0%
2022$9,461-6.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$383,000

From:

To:

Sq Ft2,513DeedBook 8807, Page 4528Recorded11/20/2009

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 4666, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1932