Skip to content

214 Elmwood RdOakhurst, NJ 07755

Built 1956

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Jun 8, 1998

Property Information

Block25.24
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$623,200
78%
Improvement Value:$180,100
22%
Total Assessment$803,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,374-5.7%
2024$11,006+29.5%
2023$8,501+3.2%
2022$8,239+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 5721, Page 540Recorded6/12/1998

Property Built

Built

Year Built: 1956