Skip to content

402 Wells AveOakhurst, NJ 07755

Built 1961

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Feb 28, 1995

Property Information

Block25.26
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,146
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,700
74%
Improvement Value:$213,900
26%
Total Assessment$814,600

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,320,000

From:

To:

Sq Ft2,294DeedBook 9737, Page 6440Recorded5/13/2025

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,532DeedBook 8052, Page 2834Recorded9/22/2001

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5393, Page 973

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5320, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1961