Skip to content

206 Oakhurst RdOakhurst, NJ 07755

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2000

Property Information

Block25.26
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,984
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$491,600
63%
Improvement Value:$294,800
37%
Total Assessment$786,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,122-15.7%
2024$12,013+25.8%
2023$9,552+4.3%
2022$9,161+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 4694, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1928