Skip to content

243 Woodcrest RdOakhurst, NJ 07755

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2025

Property Information

Block25.29
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,178
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$617,000
72%
Improvement Value:$239,200
28%
Total Assessment$856,200

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 9723, Page 7777

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft3,008DeedBook 5917, Page 644Recorded3/15/2000

Property Sale

Sale
$536,000

From:

To:

Sq Ft3,008DeedBook 5839, Page 280Recorded7/12/1999

Property Built

Built

Year Built: 1956